פרק 6: אתר החברה

הכנה מתאימה של אתר החברה באינטרנט

עולם האינטרנט נמצא בצמיחה מתמדת. על פי הסקרים האחרונים, בישראל יש כ- 3.7 מיליון גולשים. לרוב החברות יש אתר אשר מהווה את “כרטיס הביקור” שלהן בעולם המקוון. חלק גדול מן האתרים הם אתרי תדמית, כלומר, מהווים מעין חלון ראווה של העסק, ולכן יש להקדיש חשיבות לתכנונו הגרפי של האתר ולעיצובו בפועל. ידוע כי נושאים לא פחות חשובים, כגון נוחות הממשק לגולש והמיקום שיתפוס האתר במנועי החיפוש, נדחקים הצדה ואינם מקבלים את תשומת הלב הראויה, אולם יש לקחת בחשבון מרכיבים מסוימים שיעלו את כמות התנועה שהאתר ייחשף אליה: חשוב לערוך מחקרים על מילות חיפוש וביטויים רלוונטיים לעיסוק האתר, ולשים עליהם את הדגש בעת עריכת התוכן. טיפול מאוחר בנושאים אלו עלול לגרור שימוש מיותר במשאבים, שהיה נמנע אילו הדברים היו מטופלים במועדם.

כיום עסק שאינו מחזיק אתר אינטרנט, מחזיק בעצם תעודת עניות. חשוב לזכור כי לא די ש”יהיה אתר”, אלא חשוב שיהיה זה אתר שבנוי בצורה נכונה כדי שיהווה כלי שיווק יעיל.

אתר החברה

הקמת האתר הוא שלב  מבלבל מאוד, במיוחד בשל הכמות העצומה של החברות המציעות שירותי בניית אתרים.

על מה חשוב להקפיד בבחירת חברה שתבנה את אתרכם?

בחירת חברה אשר יש לה הבנה בסיסית בשיווק באינטרנט: לא כל החברות המציעות את עצמן מתמחות במכלול המרכיבים של השיווק באינטרנט. דוגמה קלאסית היא חברה המורכבת מגרפיקאים בלבד. חברה כזו עלולה להמליץ, למשל, על בניית אתר בטכנולוגיית פלאש בלבד, מה שיהפוך אותו למרשים מאוד מבחינה ויזואלית, אך נוכחותו במנועי החיפוש כמעט לא תהיה מורגשת, כי מנוע החיפוש יתייחס לאתר כבעל דף אחד, ולא ידע להבחין בדפיו הפנימיים ובמידע שנכלל בהם. המחלוקת בין גרפיקאים למשווקי אינטרנט היא ידועה, ולכן חשוב שבחברה שתבנה את האתר יהיו נציגים משני התחומים.
טיפ! אלמנטים גרפיים מרשימים אכן תורמים לאתר, אך הם רק פן נוסף ולא מהותו העיקרית.

מערכת ניהול תוכן

בעבר נהגו מעצבים ומתכנתי אתרים לבנות את האתר בשפות תכנות מורכבות, שבעל האתר לא הבין בהן דבר. שיטה זו גרמה לתלות של בעל האתר בבוני האתר בכל שינוי קטן שרצה לבצע. מיותר לציין כי כל שינוי כזה כרוך בתשלום ומייקר פלאים את תחזוקתו השוטפת של האתר. היום המצב שונה, וחברות רבות מספקות עם האתר מערכת ניהול תוכן. בעזרת מערכת כזו יכול בעל האתר לערוך בו עדכון שוטף בקלות של ניהול מסמך Word. כאשר שוקלים בניית אתר המבוסס על מערכת ניהול, חשוב לבדוק כי מערכת הניהול  שנבחרה היא אכן נוחה לשימוש.
להלן הנושאים שכדאי לברר בתשומת לב יתרה:
– ברוב המקרים אירוח האתר יהיה בשרתים של החברה שמספקת את מערכת ניהול התוכן. במקרה כזה חשוב לוודא האם איכות האירוח של האתר מספקת, ולדוגמה, מהי כמות הגולשים שיכולים לגלוש באתר בו זמנית?
– האם המערכת מאפשרת לאנשים ללא כל ידע בבניית אתרים לעדכן את האתר בצורה שוטפת? (ראה דוגמה בתצלום המסך הבא)
– האם החברה שמספקת את המערכת נותנת הדרכה מעשית ותמיכה טכנית לגבי השימוש במערכת?
– האם דפי האתר שהמערכת יוצרת בנויים כך שמנועי החיפוש ידעו לזהות אותם כעמודים נפרדים ויספרו אותם בספירת העמודים של האתר? (ככל שמנוע חיפוש מזהה שאתר מורכב ממספר דפים גדול יותר, כך גדלים סיכוייו להגיע לדירוגים גבוהים במנועי החיפוש).
– בעניין המחיר: ברוב המקרים, השימוש במערכת ניהול תוכן מייקר את העלות הראשונית של בניית האתר. טווחי המחירים הם רחבים מאוד ומשתנים מחברה לחברה. באופן כללי, קבלת אתר מעוצב בסיסי (כלומר, ללא מערכות טכנולוגיות מתוחכמות), הבנוי על מערכת ניהול תוכן, אמור לעלות בין $1,000-$5,000, תלוי במספר הדפים ובמורכבותו הגרפית והתכנותית של האתר + בין $10-$50 אירוח חודשי ושימוש במערכת ניהול התוכן.
גם אם דרישות אלו אינן מובנות במלואן, חשוב להעלותן אל מול החברה שמספקת את שירות בניית האתרים.
שימו לב כי עריכת טקסט המאמר דומה מאוד לעריכת מסמך Word וכך גם שאר ניהול העבודה באתר.
– חזות האתר: בעבר הושם הדגש על אלמנטים גרפיים עוצרי נשימה. לעומת זאת, כיום באתרים שמטרתם היא גם מסחרית, מושם הדגש על נוחות הגלישה ועל התועלת לגולש. מסיבה זו רוב אתרי המסחר הגדולים – עיצובם פשוט, קלאסי, נכון מבחינת תרשים זרימת הגלישה, וכמובן, ידידותי למנועי החיפוש.
במקרים רבים עלולים לעלות ויכוחים בין מעצבי האתר לאחראים על שיווקו האינטרנטי בנושא חזותו ועיצובו. חלק גדול מהמעצבים טוען כי הדגש באתר צריך להיות על העיצוב, וכל שאר המרכיבים הם מוצרים נלווים. נכונות טענה זו תלויה במטרת האתר, האם מדובר באתר תדמית בלבד, או שמא מדובר באתר שמטרתו מסחרית?
באתר מסחרי העיצוב אינו הדבר החשוב ביותר, ויש להתאימו לעקרונות השיווק של האתר. לעומת זאת, אם מדובר באתר תדמית, יש להתחשב במספר צרכים: אם בעל האתר מעוניין למשוך גולשים שאינם מכירים את העסק שלו, עליו לדאוג למיצובו המיטבי במנועי החיפוש – במקרה זה יש חשיבות רבה לדרך בניית האתר ולא רק לעיצובו. אם מטרתו היחידה היא להפנות לקוחות קיימים של החברה לכתובת אינטרנט ספציפית, אזי ישנו היגיון בשימת הדגש על עיצובו.

טיפ! כאשר שוכרים שירות של חברה לבניית/עיצוב אתרים, חשוב מאוד שבוני האתר יהיו בעלי ידע בסיסי לפחות בשיווק באינטרנט ולא רק מעצבים טובים, שאם לא כן, יש להיעזר בחברה העוסקת בשיווק באינטרנט כבר מהשלבים המוקדמים של בניית האתר לשם בנייתו הנכונה מבחינה שיווקית.

להלן מספר פרמטרים אשר מומלץ לוודא עם מעצב/בונה האתר בתחילת העבודה:
-האם האתר בנוי על מערכת ניהול תוכן שתאפשר בעתיד את עדכונו על ידי בעל האתר? אם לא, יש לדאוג להסדר עם מעצב/בונה האתר לגבי עדכונים שוטפים של האתר בעתיד. מומלץ בחום לבחור באופציה של אתר בעל מערכת ניהול תוכן ידידותית למשתמש, כי בטווח הרחוק העלות הכוללת של עדכוני האתר על ידי מעצב מקצועי תהיה גבוהה מההשקעה הראשונית בבניית אתר שכזה.
– באיזו שפת תכנות כתובים דפי האתר? אין צורך להיכנס עם מעצב/בונה האתר לפרטים בנושא הטכני, ויש לתת לו חופש פעולה מקצועי. אולם, כפי שכבר צוין, יש להקפיד כי לכל עמוד באתר תינתן כתובת אינטרנט (URL) שונה, גם אם רק בפרמטר מסוים. באתר פלאש ובאתר שבנוי ב-Frames , לדוגמה, כתובת האתר אינה משתנה בניווט בין העמודים, ומנועי החיפוש מתייחסים לאתר כאל עמוד אחד בלבד, דבר הפוגע בדירוגו במנועים.
באתרים המבוססים על מערכת ניהול תוכן, כתובת האתר בניווט תשתנה בדרך כלל רק בפרמטר מסוים. לדוגמה: עמוד חבילות השיווק באתר A-2-Z “שיווק בינלאומי באינטרנט” היא

http://www.a-2-z.co.il/Index.asp?CategoryID=111

ואילו כתובת עמוד “אודותינו” באותו האתר היא

http://www.a-2-z.co.il/Index.asp?CategoryID=28

שימו לב שרק  ה- ID השתנה בכתובת. שינוי מסוג זה, בווריאציות שונות, יהיה ברוב האתרים המבוססים על מערכת ניהול תוכן. בעיני מנועי החיפוש, לשינוי כזה (במיוחד בכתובת הכוללת סימן שאלה) פחות עוצמה מבחינת נוכחות האתר מאשר לאתר שהשינוי בכתובתו הוא משמעותי יותר, כמו בדוגמה הבאה:
עמוד “צור קשר” באתר www.marimbondo.com , אתר אופנה אמריקאי, הוא

http://www.marimbondo.com/contacts.php,

ואילו עמוד התכנית השיתופית (affiliate program) הוא

http://www.marimbondo.com/affiliate.php

כתובת העמודים שונה לחלוטין, רק הדומיין הראשי של האתר נשאר קבוע.
שינוי מסוג זה מועדף ברוב המקרים על מנועי החיפוש מבחינת מיקומו של האתר, לכן אם יש בידינו לעשותו, הדבר כדאי.
כפי שצוין לעיל, באתרים המבוססים על ניהול תוכן השינוי יהיה לרוב רק בפרמטר אחד, ולכן יש לוודא עם בוני האתר שמנועי החיפוש מזהים את העמודים השונים שבאתר. לשם כך מומלץ לבדוק במנועי החיפוש את מיקומם של אתרים שנבנו על ידי החברה המדוברת.
להלן דוגמה פרטית מהאתר של  A-2-Z, שעוסק בשיווק בינלאומי באינטרנט, לדרך הפשוטה לביצוע בדיקה זו: כפי שראינו קודם, הכתובת של האתר הנ”ל משתנה בפרמטר אחד בלבד במעבר בין העמודים, אולם אם נבדוק ב-Google את מיקום האתר בביטויי חיפוש רלוונטיים, כגון “שיווק בינלאומי באינטרנט”, נראה כי מיקומו גבוה מאוד. מכאן עולה כי ניתן להגיע למיקומים גבוהים גם אם הבחירה היא באתר הבנוי על מערכת ניהול תוכן, אך מומלץ לבדוק במנועי החיפוש השונים את מיקום האתרים שנבנו על ידי המערכת. ישנן גם מערכות ניהול תוכן שכתובת האתר שלהן בקטגוריות הראשיות משתנה ביותר מפרמטר אחד, כמו למשל מערכת התוכן של חברת E-Site4U.
– הכנה מוקדמת לאופטימיזציה – SEO של האתר
בעת בניית האתר ניתן לעשות פעולות מסוימות, שיעזרו לתהליך קידומו במנועי החיפוש. בתחומים שאינם תחרותיים ביותר, אתר שנעשתה בו הכנה ל- SEO בעת בנייתו יכול להיות מדורג במיקום טוב במנועי החיפוש כבר מהשלבים המוקדמים ביותר. על מה חשוב להקפיד?
– חשוב להקפיד על דרך בניית האתר, כפי שנידון לעיל.
– חשוב לבצע מחקר ראשוני של ביטויי חיפוש (ראו פרק “מחקר ביטויי חיפוש”), ולאחריו חשוב כבר בשלב הראשוני להצמיד לכל עמוד מרכזי באתר כשני ביטויי חיפוש ולשלבם במקומות הגיוניים בטקסט.
– בבניית האתר מומלץ ליצור דף של קישורים, שבו ישולבו קישורים לאתרים אחרים. יש לוודא שבאתרים אלה יופיעו קישורים שיפנו חזרה לאתר.
– באופן כללי, אחד הפרמטרים החשובים בקביעת מיקומו של האתר במנועי החיפוש הוא כמות התוכן הרלוונטי הכתוב בו. ככל שהכמות רבה יותר, כך יגברו סיכויי האתר להתברג במקומות גבוהים במנועים. מסיבה זו, בעת בניית האתר חשוב לשים לב לכמות התוכן, כמובן לא על חשבון איכותו.
טיפ:  העמוד החשוב ביותר באתר מבחינת SEO הוא עמוד הבית, ויש להקפיד על בנייתו בצורה נכונה, כך שיהיה ידידותי למנועי החיפוש, שהתוכן יהיה איכותי ויכלול את ביטויי החיפוש המרכזיים של האתר, שתהיה מערכת ניווט ברורה לשאר העמודים באתר, ושיהיו קישורים רבים מאתרים ומאינדקסים אחרים שיפנו אל עמוד הבית.
-אירוח האתר
אירוח האתר הוא השכרת מקום בשרת שעליו מאוכסנים התכנים של האתר לשם פרסומו באינטרנט. בהרבה מקרים החברה שבונה את האתר היא גם זו שמציעה שירות אירוח בעבורו.
כאשר מתקשרים עם חברת אירוח אתרים, חשוב לוודא כי אין הגבלה על כמות הגולשים שיכולים לבקר באתר בו זמנית וכן שהשרת מאובטח מפני פריצות למאגרי מידע למיניהם שנמצאים באתר. נוסף לכך, חשוב לדעת כי רוב מארחי האתרים מציעים תוכנה חינם למדידת התנועה באתר, וכדאי לדרוש שירות זה במקרה שלא הוצע.
כמה עולה אירוח אתר? טווח המחירים רחב ומשתנה ותלוי בגורמים רבים, כמו למשל בסוג שרת האירוח, בנפח האירוח, בתעבורת הנתונים, במספר תיבות הדואר האלקטרוני ועוד. עלותו של אירוח אתר בסיסי, ללא מערכת ניהול תוכן, הינה עשרות ספורות של דולרים בחודש.

קידום, רישום ושיווק במנועי חיפוש

אין ספק כי השיווק במנועי חיפוש הוא המילה החמה בשיווק באינטרנט, וכמשווקים יש צורך לשלוט באפשרויות השיווק באפיק זה על בוריין.
באינטרנט יש מספר מנועי חיפוש מובילים:  Google, Yahoo, MSN, AltaVista ועוד. מכיוון שהמסה הגדולה ביותר של המבקרים באתרים מגיעה בעיקרה ממנועי החיפוש, ככל שמיקום האתר בהם יהיה גבוה יותר – התנועה אליו תהיה רבה יותר. {מעצב בצורת הידעת?}
כפי שצוין בתמהיל, השיווק במנועי החיפוש מתחלק ל-2 תחומים מרכזיים: קידום של מיקום האתר במקומות “הטבעיים” במנועי החיפוש – SEO, והקמפיינים הממומנים, שבהם משלמים רק בעבור הקלקה על המודעה – PPC. שני התחומים האלה מבוססים על שלב מקדמי של מחקר ביטויי מפתח, שעל פיו נבחרים הביטויים שיקודמו בשתי הדרכים שצוינו (ראה פרק “מחקר ביטויי חיפוש”).

מחוייבות ההנהלה להצלחה

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

צוות מקצועי ומיומן

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

שיתופי פעולה

יש ללחוץ על כפתור העריכה כדי לשנות את הטקסט הזה. לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קולהע צופעט למרקוח איבן איף, ברומץ כלרשט מיחוצים. קלאצי צש בלי.

ניווט וויז