נגישות אתרים באינטרנט

חוקי הנגישות בארץ ובעולם באים להבטיח שהמרחב הציבורי כולו יהיה נגיש גם לאנשים עם מוגבלויות, כולל המרחב האינטרנטי, שגם הוא נחשב כמרחב ציבורי בפני עצמו. חשוב לזכור שגם אם בבעולתכ/ן אתר פרטי ו/או מסחרי, בין אם מדובר באתר קטן או גדול, וללא קשר לתוכן האתר ומטרתו – קיימת חובה לעמוד בחוקי נגישות האתרים בישראל.

נגישות אתרים
נגישות אתרים

מה נדרש לעשות כדי לעמוד בחוקי נגישות?

על מנת לעמוד בכל תקנות הנגישות הקיימות בשלב הראשון, יש לבצע סקר נגישות הכולל דו"ח פערים בין התקן המחייב ובין המצב בפועל באתר. השלב הבא של התהליך יהיה לבקש מאנשי המקצוע שמטפלים באתר (אנשי הפיתוח, העיצוב והתוכן) לתקן את הליקויים השונים שהתגלו במסגרת הסקר.

מדוע משתלם להנגיש את האתר?

חשוב לציין שחובת הנגשת האתר אינה רק נטל. החוק נועד לסייע לאנשים עם מוגבלות ולבעלי האתרים כאחד, להגדיל משמעותית את החשיפה של האתר בפני קהל רחב יותר של גולשים שבעבר לא יכלו להשתמש בו משום שאינו היה נגיש. מאחר וכמות הגולשים בעלי מוגבלויות מוערכת בכ-25%, אתר שעבר הנגשה זוכה לכניסות רבות יותר, וכך גם ההכנסות של בעלי האתרים צומחות בהתאם.

יתרון נוסף של נגישות אתרים הוא קבלת דירוג גבוה יותר בתוצאות במנועי החיפוש, כדוגמת גוגל ובינג. במילים אחרות, הנגשת אתרי האינטרנט שלכם מומלצת לא רק כדי לעמוד בדרישות החוק של המדינה, אלא גם כדי להביא אותו לשימוש בידי קהל יעד רחב יותר, מה שיתרום לקידום האורגני של האתרים המונגשים.

חברת A-2-Z תשמח לסייע בהנגשת אתרך

חברת A-2-Z נגישות ושיווק באינטרנט מתמחה בנושא הנגישות עבור אתרים קיימים וחדשים. החברה ביצעה עד כה למעלה מ-1,000 פרויקטים של הנגשת אתרים לחברות ממגוון תחומים

ומזמינה גם אתכם להצטרף לקהל לקוחותינו!

שאלות נפוצות

רמת הנגשה בסיסית (AA) הנדרשת מאתרי אינטרנט, משפרת את חווית הגלישה באתרי האינטרנט, ומאפשרת גלישה נוחה יותר לכלל המשתמשים.

ראשית יש לציין כי לא כל אתר באשר הוא חייב להיות נגיש. האתרים שחייבים להיות נגישים הם אתרים ציבוריים וסוגים ספציפיים של אתרים פרטיים בלבד.

בעלי אתרים שלא דאגו לאתר אינטרנט מונגש חשופים לקנס כספי של 50,000 ש”ח עוד לפני הוכחת נזק. בהמשך, חשוף בעל אתר האינטרנט לקנסות בגובה עד 75,000 ש”ח ועוד 5% מגובה הקנס לכל יום נוסף בו האתר אינו מונגש, סגירת העסק לאלתר והפסקת העיסוק, ואף חקירה פלילית.

במקרים שבהם בעל האתר יוכל להוכיח שתהליך העבודה של הנגשת האתר מהווה עבורו נטל כלכלי משמעותי, יהיה באפשרותו להגיש בקשה לפטור. הכוונה היא לא רק לפטור מדרגת הנגישות המחויבת על פי חוק (AA) אלא גם לדרגת הנגישות המינימלית (A).

למידע נוסף על תהליך המלא לקבלת תו נגישות לחצו כאן.

בהחלט כן. יש להנגיש את האתר בהתאם לתקנות כיוון שחברות נחשבות לציבור בלתי מסוים.

כל עוד המפעיל של האתר הוא ישראלי והאתר מספק שירות לישראלים, חלה החובה להנגיש את האתר.

בשום אופן אין לבנות אתרים חדשים על פלטפורמה שלא מאפשרת לבצע הנגשה מלאה. אם האתר פועל על פלטפורמה שלא מאפשרת הנגשה מלאה, יש לפעול להעברת האתר לפלטפורמה המאפשרת לבצע הנגשה מלאה.

התשובה היא לא.
נכון להיום יש להנגיש את המידע או את השירות הניתן דרך האינטרנט ללא קשר למקום האחסון של האתר.

 

ניווט וויז