נגישות -אתרים1

מהי נגישות אתרים?

חוקי הנגישות ובתוכם תקנות נגישות אתרים בארץ ובעולם, באים להבטיח שהמרחב הציבורי והשירותים בו יהיו נגישים לכלל האוכלוסייה, ויהיו מותאמים ונגישים בצורה שיוויונית גם לאנשים עם מוגבלות. אתרים ועמודים באינטרנט גם כן נחשבים כמרחב ציבורי, אין מדובר רק על אתרים של רשויות ציבוריות אלא כל אתר המיועד לציבור הגולשים בארץ , כולל אתרים פרטיים כמובן.

על ההבדל בין החובות והחוקים של בעלי אתרים בנוגע לנגישות אתרים המיועדים לציבור בישראל, לעומת אתרים המיועדים לציבור בחו"ל, תוכלו לקרוא במאמר הבא.

כאמור, גם אתה כבעל אתר פרטי /מסחרי, בין אם זה אתר קטן או גדול וללא קשר לתוכן האתר ומטרתו (כולל עמותות), מחוייב לעמוד בחוקי נגישות האתרים בישראל. ככלל משרד המשפטים מטיל אחריות על כל בעלי האתרים, ונמנע מלתת פטורים להנגשת האתר, רק במקרים מיוחדים והם:

  • מחזור מכירות שנתי מתחת ל-ל-500,000 שקלים בשלוש השנים האחרונות.
  • הנגשת האתר מהווה נטל כספי כבד מדי או שנגישות אינה אפשרית מבחינה טכנולוגית (בשני המקרים קיים פטור חלקי בלבד).

בכל מקרה אין פטור אוטומטי אלא יש לפנות ל-נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, במשרד המשפטים, עם כל המסמכים הרלוונטיים, ומנסיונינו הרב, הפטורים לנגישות אתר אינם ניתנים בקלות.

במאמרים נוספים הרחבנו על תקנות הנגישות בארץ , תקנות הנגישות בחול WCAG 2 וכמובן בפן הטכני מה זה אומר להפוך את האתר שלך לאתר נגיש .

אבל ניתן רק טעימה, יש לפניך 2 כפתורים שבלחיצה עליהם תתבצע אחת משתי הפעולות הבאות : טופס ישלח או הפעולה תתבטל

כפתור-לא-נגיש

אחת הלקויות הנפוצות בעיוורון צבעים, היא חוסר היכולת להבדיל בין אדום לירוק. מה גולש כזה אמור לעשות? לשם כך קיימות התקנות הקשורות לצד הטכני והנה אחת מהן:
מתוך WCAG 2

1.4.1 Use of Color: Color is not used as the only visual means of conveying information, indicating an action, prompting a response, or distinguishing a visual element. (Level A)

מה עלי לעשות כבעל האתר כדי לעמוד בחוקי נגישות האתרים? כדי לעמוד בכל תקנות הנגישות יש בשלב ראשון לבצע בדיקת נגישות – דו"ח פערים על כל דפי האתר ובשלב הבא לבקש מהמתכנת – בונה האתר בשיתוף עם מעצב האתר לתקן את כל הליקויים.

חובת הנגשת האתר אינה רק נטל, החוק נועד לסייע לאנשים עם מוגבלות ולבעלי האתרים כאחד, אשר יכולים ליהנות מקהל רחב משמעותית של גולשים שבעבר לא יכלו להשתמש באתר שלהם. אתר מונגש זוכה לכניסות רבות יותר, שכן, קהל האנשים עם מוגבלות מוערך בכ-25%, וכך גם ההכנסות של בעלי האתרים צומחות בהתאם.

יתרון נוסף של נגישות אתרים הוא קבלת דירוג גבוה יותר בתוצאות במנועי החיפוש, כדוגמת גוגל ובינג. במילים אחרות, הנגשת אתרי האינטרנט שלכם מומלצת לא רק כדי לעמוד בדרישות החוק – אלא גם כדי להביא אותו לשימוש בידי קהל יעד רחב יותר ותרגום לקידום האורגני של האתרים המונגשים.

חברת A-2-Z שיווק בינלאומי באינטרנט מתמחה בנושא הנגישות, הן בהנגשת אתרים קיימים והן בהקמת תשתית נגישה עבור אתרים חדשים. החברה ביצעה עד כה מספר חסר תקדים של למעלה מ-200 פרויקטים של הנגשת אתרים לחברות ממגוון תחומים.